IX Letni Rajd Land Serwisu - po raz pierwszy na północy

W sobotę 7 września z bazy rajdu na ul. Litewskiej 12 w Gdańsku wystartowało kilkanaście załóg, reprezentujących pełen przekrój modeli Land Rovera. Od wyczynowych Defenderów, poprzez wyprawowe Discovery, po użytkowe Range Rovery i Freelandery.

Uczestnicy przejechali 200 km po malowniczych terenach Kaszub, z czego 90% poza asfaltami. Po drodze zwiedzili m.in. elektrownię wodną w Straszynie, z bliska zobaczyli wieżę kompensacyjną w Bielkówku oraz Kamienne Kręgi w Borczu. Piękna pogoda sprzyjała podziwianiu widoków, ale błoto na trasach gruntowych zamieniło się w pył i miejscami kurzyło się mocno. Na koniec pierwszego dnia zawodnicy zjechali na bazę w Smołdzinie, w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego.

Dzień zakończono śpiewami przy ognisku, a okazją były okrągłe urodziny Marka Janaszkiewicza, kierowcy rajdowego znanego z polskich i malezyjskich tras. Następnego dnia wszyscy udali się w trasę turystyczną w okolicach Smołdzina oraz na wieżę widokową na wzgórzu Rowokół. Widok na morze i okoliczne jeziora rekompensował trochę żal, że tutaj już jeździć nie można. Próby sportowe ustawiono na nieczynnej żwirowni. Na wyczynowców czekała atrakcja - przejazd off-roadowy, rozpoczynający się od pionowego zjazdu w dół, poprzez torfowisko i zakończony trialem pomiędzy drzewami.

Rajd zakończył się atrakcją zgoła nie Land Roverową, którą był mini wrak race. Każdy chętny miał okazję pościgać się na czas wiekowym samochodem Volvo z tylnym napędem, na trawiastej trasie. Warunki takie same dla wszystkich wyłoniły prawdziwego mistrza kierownicy, którym został Daniel Wiszniowski, użytkownik Discovery III.

"Impreza była świetna! To mój pierwszy taki wyjazd, ale na pewno nie ostatni. Każdy z nas znalazł tu coś dla siebie. Nie było żadnego ciśnienia, ani z czasem, ani z próbami. Wszystko było dopasowane do każdego jadącego tu modelu" - powiedziała Joanna która przyjechała Freelanderem drugiej generacji.

Imprezę planujemy na stałe wpisać do kalendarza off-roadowych wydarzeń północnej Polski. Uśmiechy na twarzach uczestników i niedowierzanie, że Polskę nadal można przemierzać bezdrożami to najlepsza rekomendacja, aby kontynuować organizację rajdów turystycznych. Pomorze czeka na nowych odkrywców.

Galerie:

Zdjęcia Jacek Balk - (154 pozycje)

Zdjęcia z wytyczania trasy rajdu - (37 pozycji)


Zobacz galerie z poprzednich edycji:
VIII Letni Rajd Land Serwisu/Bazar Off Road - 26.09.2009
VII Letni Rajd Land Serwisu 28-29.05.2004
VI Rajd Land Serwisu - Beskidy bez granic - 12-15.07.2001
V Rajd Land Serwisu - 21-25.06.2000
III Rajd Land Serwisu

Zobacz relacje z poprzednich edycji:
VIII Letni Rajd Land Serwisu - 26.09.2009
VI Rajd Land Serwisu - 12-15.07.2001
V Rajd Land Serwisu - 21-25.06.2000
III Rajd Land Serwisu