Bowler dołącza do koncernu Jaguar Land Rover

Założona w roku 1985 przez nieżyjącego już Drew Bowlera firma Bowler od lat specjalizuje się w konstruowaniu rajdowych modeli samochodów przygotowanych do występów w takich zawodach jak Dakar, Africa Eco Race czy Tuareg Rallye. Z końcem 2019 roku niezależne dotąd przedsiębiorstwo zostało zakupione przez koncern Jaguar Land Rover i wcielone do dywizji Special Vehicle Operations realizującej pojazdy dla szczególnie wymagających klientów.


Oddział Special Vehicle Operations z siedzibą w Coventry tworzą specjaliści: projektanci, inżynierowie oraz technicy, którzy modyfikują standardowe egzemplarze Jaguarów i Land Roverów, montując dodatkowe wyposażenie, zwiększając ich osiągi, a przede wszystkim podnosząc poziom ich komfortu i luksusu. Podejmują się także zadania personalizacji aut oraz restaurowania klasyków. Połączenie sił z Bowlerem pozwoli im rozszerzyć działalność w zakresie motosportu, a także da nieograniczony dostęp do bogatego katalogu części zamiennych Bowlera, m.in. osłon, progów czy zderzaków.


Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy Bowler i Jaguar Land Rover podejmują współpracę. W latach 2014-16 serwis Drew Bowlera zrealizował popularną serię pojazdów Defender Challenge, opartą o ustandaryzowany zestaw części i elementów wyposażenia, dzięki którym seryjny Defender przeistaczał się w wyczynową rajdówkę.

– W ciągu 35 lat nazwa Bowler stała się synonimem innowacyjności oraz sukcesu, a także zyskała niepodważalną reputację dzięki uczestnictwu w najbardziej wymagających zawodach off-roadowych na świecie – mówi Michael Van Der Sande, dyrektor JLR SVO. – Cieszymy się i czujemy ekscytację na myśl, że Bowler stał się częścią koncernu Jaguar Land Rover. Wspólnie będziemy pracować nad poszerzeniem i uatrakcyjnieniem naszego portfolio produktów i usług.


Mimo zmiany właściciela firma Bowler, w której strukturach nadal pozostają krewni jej założyciela, nie zamierza przeprowadzać się i nadal będzie operować ze swej siedziby w Belper w hrabstwie Derbyshire.