Great Escape Rally 2010

W dniach 19-21 Marca w Żaganiu odbył się Great Escape Rally 2010. Formuła rajdu odwołuje się do ciekawego pomysłu łączenia rocznic wydarzeń historycznych ze zmaganiami sportowymi. Impreza łączy obchody 65 rocznicy legendarnej „Wielkiej Ucieczki” jeńców alianckich ze Stalagu Luft III w marcu 1944 roku z rajdem samochodów terenowych.

Na starcie rajdu zameldowało się ponad 130 załóg. Organizatorzy na rozgrzewkę zaaplikował im 160-kilometrową przejażdżkę po poligonie w Żaganiu. Trasa klasy „Sport” biegła niemal wyłącznie po piaskach, szybkie proste miały po kilka kilometrów. Klasa „Open” oprócz piasku musiała zmierzyć się z długim odcinkiem błotnisto-wodnym.

W sobotę na zawodników czekała okryta złą sławą „Ruska Droga” Leśna przecinka o szerokości czołgu, pełna pułapek z wodą. pokrytych pozostała po zimie grubą krą. Chwila wahania na lodzie powodowała że samochód grzązł w błocie znajdującym się pod lodem.

Najtrudniej było wyjechać z dziur, gdy przed pojazdem piętrzyły się prawdziwe góry lodu pozostawione przez poprzedników. Drugi sobotni odcinek był znacznie łatwiejszy, choć zaczynał się serią zdradliwych stawów. Zawodnicy mieli do pokonania pięć okrążeń pętli po „czołówkach” na poligonie w Świętoszowie.

Finał rozegrał się na długiej błotnistej prostej z niezliczona ilością głębokich kałuż co powodowało wzbijanie niebotycznych fontann i zimny błotnisty prysznic dla samochodów. Suma odcinków specjalnych wynosiła około 500 km Wieczorem w żagańskim pałacu odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników.

Nasza załoga w składzie: Wojtek Bodziony i Piotr Kowal zajęła 11 lokatę w klasie „Open”.

Gratulujemy!

Paweł Rzepecki

Zdjęcia: