Jaguar E-Type Lightweight powróci

Jaguar ogłosił plany odnowienia produkcji modelu E-Type Lightweight, który był produkowany w latach 60.

Samochód trafił na linie montażowe w 1963 roku i był limitowaną edycją modelu E-Type. Jak sama nazwa wskazuje, głównym założeniem przy jego konstrukcji była niska masa własna. Wyścigowa wersja Lightweight była więc 114 kg lżejsza od standardowego E-Type’a, dzięki wykorzystaniu aluminium zarówno w silniku, jak i panelach nadwozia.

Ponadto pozbyto się chromowanych wstawek na zewnątrz i ograniczono wyposażenie wnętrza, wykorzystano nawet otwierane ręcznie okna. Model był napędzany za pomocą 6-cylindrowej jednostki o pojemności 3,8 litra.

Początkowo miało powstać 18 egzemplarzy samochodu, ale produkcja została zakończona przy 12. W fabryce pozostało jednak jeszcze 6 plakietek z numerami samochodu, które do tej pory nie znalazły zastosowania. Jaguar wpadł na pomysł, by przywrócić do życia E-Type Lightweight.

Nie będzie to jednak nowoczesna wersja pojazdu, a w pełni oryginalny samochód, który zostanie zbudowany ręcznie. Producent skorzysta nawet z pomocy osób, które w latach 60. Pracowały przy montażu pojazdów.

Gotowy model zostanie zaprezentowany latem. Tylko 6 szczęśliwców będzie mogło znaleźć się w posiadaniu odnowionego Jaguara. Szacuje się, że cena modelu może sięgnąć nawet 4 mln funtów (ok. 20,5 mln zł).

źródło: moto.onet.pl