Jaguar F-Type Convertible Rally Car – pręży muskuły

70 lat temu Sir William Lyons zaprezentował na wystawie Earls Court Motor Show sportowy model Jaguara XK120, który pretendował do miana najszybszego produkcyjnego auta tamtych czasów. By uczcić tę rocznicę, Jaguar zbudował dwa wyczynowe egzemplarze modelu F-Type spełniające wymagania FIA. Rajdowy kabriolet z 300-konnym silnikiem dziś w zawodach wystąpić nie może, ale sprawia tę samą frajdę jak za dawnych lat.


Jaguar XK120 w latach pięćdziesiątych trzy razy z rzędu zwyciężał piekielnie trudny Rajd Alpejski, wygrał holenderski Rajd Tulipanów o długości 3400 km i nie miał sobie równych w Rajdzie Wielkiej Brytanii 1953. Jego sukcesy zachęciły producenta do dalszych inwestycji w program samochodów sportowych, którego rezultatem był między innymi Jaguar C-Type – dwukrotny triumfator wyścigu Le Mans 24 Hours.


By oddać mu hołd, oddział Jaguar Design and Engineering przygotował dwie pełnokrwiste rajdówki zbudowane na bazie modelu F-Type w wersji kabrio napędzonego 300-konnym, turbodoładowanym silnikiem 2.0, które z powodzeniem mogłyby stanąć w szranki z uczestnikami dzisiejszych rajdów WRC. Nie mogą tego uczynić z powodu otwartego nadwozia, ale spełniają wszystkie wymagania FIA. Wyposażono je m.in. w profesjonalne klatki bezpieczeństwa, fotele kubełkowe, sześciopunktowe pasy, dodatkowe reflektory umieszczone na masce oraz system gaśniczy. Rajdówki zyskały wzmocnione hamulce, wyczynowe amortyzatory EXE-TC o regulowanym tłumieniu, a także hydrauliczny hamulec ręczny. Na koła założono opony przeznaczone do ścigania się po szutrze.


Jazdy próbne sportowych F-Type zorganizowano na terenie Walters Arena w południowej Walii, gdzie często goszczą rajdówki ścigające się w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Jaguary, co widać na zdjęciach, potwierdziły drzemiący w nich potencjał, więc można tylko żałować, że pozostaną jedynie autami demonstracyjnymi, które uczestniczyć będą jedynie w pokazach. Dla zwykłych klientów czekają F-Type'y w specjalnym wydaniu Chequered Flag Limited Edition, które wyróżniają się efektownym malowaniem i wykończeniem wnętrza.