Jaguar XE SV Project 8 – na tor prosto z salonu

Jaguar XE SV Project 8 to najszybszy na świecie produkcyjny sedan, a zarazem najmocniejszy samochód w historii brytyjskiej marki. 592-konny silnik 5.0 V8 w połączeniu z masą 1745 kilogramów pozwoliły mu to udowodnić na torze WeatherTech Raceway Laguna Seca w kalifornijskim Monterey, gdzie wykręcił rekordowy czas przejazdu wśród sedanów, zostawiając w pokonanym polu takich rywali jak Cadillac CTS-V, Alfa Romeo Quadrifoglio, BMW M5 czy Mercedes-AMG C63 S.


O ponadprzeciętnych zdolnościach sedana Jaguara (prędkość maksymalna 320 km/h i przyspieszenie od zera do „setki” w 3,3 sekundy) wiadomo nie od dziś. Jego czas przejazdu kalifornijskiego toru o długości 3602 metrów – 1 minuta 37,54 sek. – wykręcony przez wyczynowego kierowcę Randy'ego Pobsta okazał się o prawie sekundę lepszy od osiągnięcia najszybszego jak dotąd Cadillaca CTS-V. Dla Jaguara to nie pierwszy zresztą wyczyn w karierze – z końcem ubiegłego roku światowe media obiegła informacja o rekordzie (7 min. 21,2 sek.) osiągniętym na 20,8-kilometrowym torze Nürburgring Nordschleife, na którym okazał się o blisko 11 sekund szybszy od Alfa Romeo Quadrifoglio.


Project 8 to wyczynowa odmiana sportowego modelu Jaguar XE, na którym bazuje jego konstrukcja. Każdy z 300 zaplanowanych przez producenta egzemplarzy „Ósemki” jest ręcznie modyfikowany przez zespół specjalistów ze Special Vehicle Operations w Coventry, którzy montują w aucie doładowaną 5-litrową jednostkę V8 oraz stuningowany tylny dyferencjał. Sportowe, obniżone zawieszenie oraz większe i szersze koła z oponami Michelin Pilot Sport Cup 2 mieszczą się pod przeprojektowanymi błotnikami, które stanowią jedną z wielu modyfikacji poprawiających aerodynamikę pojazdu. Wgrany w komputer auta program „Track” dba o jak najefektywniejszą pracę układu sterowania, napędu i zawieszenia.


Limitowana wersja Jaguara XE dostępna jest w dwóch wersjach: 2- i 4-miejscowej. Cena Project 8 wynosi blisko 150 tysięcy funtów.

Miłośnicy sportowych wrażeń i samochodów marki Jaguar w komisie Land Serwisu mogą obejrzeć dwa inna modele brytyjskiej marki, które również powodują szybsze bicie serca: 550-konnego Jaguara F-Type R oraz blisko 400-konnego Jaguara XKR.