Krak 2010

W dniach 24-27 czerwca w Krakowie odbył się Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych FIVA KRAK 2010. Rajd jednocześnie był VI Rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych PZM. Organizatorem imprezy był Automobilklub Krakowski.

W czwartek 24 czerwca, przybywające z całej polski historyczne samochody zostały poddane badaniu technicznemu pod troskliwym okiem sędziów z automobilklubu.

Start odbył się w piątek z parkingu pod Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przy ul. Kolnej w Krakowie.
Pierwszego dnia aura niestety nie była zbyt przychylna, lekka mżawka i temperatury raczej wiosenne niż letnie nie odstraszyło to jednak licznie przybyłych załóg.
Samochody startowały na trasę w minutowym interwale.
Pierwsza próba sportowa odbywała się na parkingu Scania Polska przy ul. Tynieckiej.
Jeżdżono na czas po trasie wytyczonej między pachołkami.
Następnie kawalkada pojazdów udała się przez malowniczą Dolinę Będkowską do Dworu w Tomaszowicach, gdzie przygotowano dla zawodników obiad. Następnie zawodnicy udali się w kierunku ruin zamku Tenczyn w Rudnie.
W drodze powrotnej na bazę rajdu, odbyła się kolejna próba sportowa na czas.
Na zakończenie pierwszego dnia zmagań organizatorzy przygotowali dla zawodników wieczorek plenerowy z grillem.
Sobota, drugi dzień zmagań, przywitała zawodników piękną słoneczną pogodą.
Po starcie z bazy rajdu zawodnicy udali się w kierunku Tyńca gdzie u stóp klasztoru nad brzegiem Wisły odbył się krótki postój.
Kawalkada udała się w kierunku centrum Krakowa, po drodze zaliczając ostatnią próbę sportową zorganizowaną również na parkingu przy ul. Tynieckiej.
Na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul Św. Wawrzyńca zorganizowano kilku godzinna wystawę pojazdów uczestniczących w rajdzie.

Licznie zgromadzeni zwiedzający mogli przyjrzeć się z bliska samochodom, oraz zadawać pytania właścicielom. Z Kazimierza kolumna pojazdów udała się na krakowski Rynek gdzie przywitał ich tłum kibiców i sympatyków starej motoryzacji.

Na płycie rynku odbył się konkurs elegancji załóg w strojach dostosowanych do epoki swoich pojazdów.
Nasze koleżanki Barbara Wrona i Katarzyna Fiejtek jadące militarną sanitarką Land Rover 101 FC, zdobyły Nagrodę Specjalną w tym konkursie.
Impreza zakończyła się Balem Komandorskim w Hotelu Kolna.

W rajdzie uczestniczyły klasyczne Land Rovery:
Seria I załoga: Marek i Mariola Bogdan
Seria I Straż pożarna załoga: Tomek Tryba i Wiola Kalec
101 FC Sanitarka załoga: Barbara Wrona i Katarzyna Fiejtek