Land Rover zapłaci Ci za bycie uprzejmym na drodze

Technologia zaczyna rządzić nami, co ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony życie (czasem) staje się łatwiejsze, ale z drugiej przestajemy mieć nad nim jakąkolwiek kontrolę. Najnowsza innowacja opracowana przez inżynierów Jaguar Land Rover i testowana już na szosach Irlandii w F-Pace'ach i Velarach ma więcej zalet niż wad i zapewne wkrótce się powszechnym rozwiązaniem, a my zapomnimy nawet, że z niej korzystamy.


Mowa o wynalazku „Smart Wallet”, czyli „Inteligentnym Portfelu”, w którym właściciel auta przechowywać będzie wirtualną walutę potrzebną np. do opłacenia przejazdu na autostradzie, miejsca parkingowego czy ładowarki akumulatorów.


Pomysł jest banalnie prosty. Nasza „skarbonka” będzie samodzielnie uiszczała opłatę za szereg udogodnień czy zobowiązań, z których korzystamy, zdejmując nam z głowy problem szukania parkometru, drobnych w portfelu czy pamiętania o kwitku. Życie z nią niewątpliwie stanie się o wiele łatwiejsze, choć „spryciarze”, którzy lubią tu i ówdzie przyoszczędzić np. na opłacie postojowej pewnie szczęśliwi nie będą.


Na tym nie kończy się jeszcze innowacyjność pomysłu. Nasza portmonetka wypełniona będzie kryptowalutą, której wprowadzenie jest efektem porozumienia zawartego pomiędzy Jaguar Land Rover a IOTA Foundation. Kierowcy samochodów, dzieląc się z innymi użytkownikami dróg swoimi spostrzeżeniami w rodzaju „dziura na drodze” lub „korek w połowie Marszałkowskiej”, będą w nagrodę „zarabiali”, doładowując tym samym swoje konto, by później wykorzystać walutę na opłacenie własnych zobowiązań. Raportowanie zdarzeń drogowych to w sumie nic nowego – funkcję tę znamy choćby z Waze'a czy Yanosika, ale po raz pierwszy pomyślano o systemie nagradzania aktywnych osób, pragnących pomóc w jeździe innym. Przy tej ilości dziur w polskich drogach z pewnością szybko wielu z nas stanie się wirtualnymi milionerami, ale gdyby komuś zabrakło waluty, zawsze będzie można uzupełnić ją za pomocą przelewu z tradycyjnego konta bankowego


Jaguar Land Rover i IOTA Foundation chwalą się, że płatności nie będą objętą żadną prowizją, a szybkość transferu pozwoli realizować je w czasie rzeczywistym. Nowa technologia jest kolejnym elementem programu Jaguar Land Rover’s Destination Zero, którego cel streszcza się w trzech wytycznych: zero emisji, zero wypadków, zero tłoku na drogach. Wzajemnie informujący się użytkownicy dróg spędzą mniej czasu w korkach, szybciej i bezpieczniej pokonując trasę, a jednocześnie emitując mniej spalin. I życie stanie się prostsze.