Lodowy tort na 50. urodziny Range Rovera

W czasach pandemii, gdy świat nagle zatrzymał się w trwodze, godne uwagi są inicjatywy, które odrywają nasze myśli od rosnącego zagrożenia i przywracają nadzieję na szybki powrót do normalności. Fanów Land Rovera ucieszy informacja, że Range Rover obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny! Z tej okazji w centrum zimowych testów w Arjeplog (Szwecja) powstała śnieżna instalacja, którą z bliska podziwiał ambasador marki – Anthony Joshua, mistrz świata w boksie zawodowym.


Prezentem dla Range Rovera była wykonana w śniegu i lodzie na tafli zamarzniętego jeziora instalacja autorstwa Simona Becka. Płaskorzeźba o średnicy 260 metrów przedstawiała kierownicę auta z datą oficjalnych narodzin szacownego jubilata (1970 r.) i okrągłych liczbą 50 lat. Jak dokładnie policzono, powierzchnia instalacji miała 53092 metrów kwadratowych, a do jej stworzenia koniecznych było przejście 45 tysięcy kroków. Artyście towarzyszył w pracy ryk silników kręcących na lodzie kółka najnowszych modeli Range Roverów w ich najwyższej specyfikacji, będących dziełem inżynierów z działu Special Vehicle Operations, którzy od 2014 roku tworzą topowe wersje między innymi Range Rovera SVAutobiography, Range Rovera Sport SVR i Range Rovera Velar SVA Dynamic.


Ich protoplastą był produkowany w latach 1970-1996 Range Rover pierwszej generacji, budowany na solidnej ramie, wyposażony w napęd na cztery koła, hamulce tarczowe i zawieszenie oparte na sprężynach. Montowane w nim silniki benzynowe V8 dysponowały mocą 130-200 KM, zaś wprowadzone później jednostki wysokoprężne oferowały 111-119 KM. Technika poszła naprzód, czego dowodem jest 575 koni mechanicznych upchniętych pod maską Range Rovera Sport SVR – najszybszego Range Rovera w historii, który “setkę” osiąga w 4,5 sekundy i rozpędza się do prędkości maksymalnej 283 km/h. Całkiem nieźle, jak na auto terenowe z 50-letnią historią, prawda?


– W ciągu ostatniego półwiecza Range Rover stał się najbardziej pożądanym, luksusowym SUV-em na świecie – mówi Gerry McGovern, szef kreatywny Land Rovera. – Dziś stanowi niezrównaną kombinację wyrafinowanego designu, subtelności i nieograniczonych możliwości, które poruszają klientów na całym świecie.Jednym z nich jest bokser Anthony Joshua, bohater naszego ostatniego wpisu, który od niedawna jest właścicielem spersonalizowanego egzemplarza Range Rovera SVAutobiography. Światowy czempion wymaga świadczeń najwyższej klasy i nie uznaje żadnych kompromisów.

– Pół wieku gromadzenia doświadczeń sprawiło, że Range Rover nie ma obecnie żadnej konkurencji! – mówi. – Nie wyobrażam sobie, aby inny samochód zawiózł mnie na kolejną walkę w obronie mistrzowskich tytułów.