Pociąg do nieba ( Tren a Las Nubles ), Argentyna 2008

Tren a Las Nubles to nazwa kompanii, która zbudowała i eksploatuje kolej żelazną kursującą w argentyńskich Andach. Był to jednocześnie sponsor tytularny imprezy. Bezpośrednio za przygotowanie odpowiedzialna była firma Expriencia 4x4 która organizowała między innym ostatni Camel Trophy w Ameryce Południowej. Ten fakt rzutował prawdopodobnie na charakter tej imprezy, w której nie
istotna była rywalizacja, liczyła się raczej wspólna zabawa i współdziałanie.

Była to piąta edycja rajdu i pierwsza międzynarodowa. Na imprezę zostało zaproszonych i ostatecznie wzięło udział dziesięć załóg (sześć z
Argentyny, po jednej z Boliwii, Chile, Kolumbii i Polski).
My zostaliśmy zaproszeni podczas ostatniego Rainforest Challenge w Malezji.
Po kilku dniach spędzonych w stolicy kraju - Buenos Aires, zostaliśmy przetransportowani samolotem do północnej prowincji Argentyny - Salta, gdzie miał być rozegrany rajd.

Ford, który był jednym ze sponsorów przekazał w ręce uczestników nowiutkie Rangery z 3- litrowymi turbodoładowanymi silnikami wysokoprężnymi. Wszystkie dziesięć załóg otrzymało identyczne auta.

Trasa imprezy liczył 2000 km, wiodła głównie po szutrowych i kamienistych drogach Salty.
Większość trasy wiodła na wysokości ponad 3000 m.n.p.m. niekiedy wspinając się na 4700.
Wysokość i bezchmurne niebo sprawiły, że różnice temperatur wynosiły blisko 50 stopni (w dzień +25 w nocy -22 stopni). Było to nasze pierwsze, ale mamy nadzieję nie ostatnie spotkanie z Argentyną i Ameryką Południową.

Marek & Agnieszka Janaszkiewicz


Galeria - 210 zdjęć