Szacowny jubilat. 50 urodziny Jaguara XJ na Paris Motor Show 2018

Rozpoczynający się 2 października salon motoryzacyjny Paris Motor Show stanowi punkt docelowy konwoju złożonego z przedstawicieli 8 generacji Jaguara XJ, który wyruszył z fabryki Jaguar w Castle Bromwich w Wielkiej Brytanii i zmierza do stolicy Francji, by świętować półwiecze luksusowej limuzyny. To właśnie 50 lat temu na paryskim salonie zadebiutował Jaguar XJ Series I – praprzodek współczesnego XJ50.


839-kilometrowa trasa, którą pokonały auta, nie ominęła żadnego z ważnych w historii Jaguara miejsc, w tym fabryki Jaguar Classic, muzeum Bicester Heritage Centre oraz torów wyścigowych w Goodwood i Le Mans. Obok Serii I, należącej niegdyś do współtwórcy marki Jaguar, Williama Lyonsa, oraz XJ50 Special Edition, który zadebiutował na początku 2018 roku, udział w konwoju biorą m.in. unikatowy XJ Series II Coupé z 1973 r. oraz zbudowany w oparciu o aluminiową konstrukcję X350 XJR z 2003 r. Nie mogło zabraknąć też modelu X300 z 1994 roku, którego debiut również miał miejsce w Paryżu.


– Jaguar XJ, odkąd pamiętam, jest ikoną i stanowi filar naszej marki – mówi Ian Callum, Dyrektor Biura Projektowego Jaguar. – Podczas jego przeprojektowywania, szczególną uwagę zwracaliśmy na pochodzenie tego samochodu, więc to fantastyczne, że każdy będzie mógł zobaczyć aktualny pojazd stojący obok swego protoplasty.


Z okazji 50-lecia modelu XJ brytyjski producent przygotował specjalną wersję Jaguara XJ50, który zadebiutował wiosną podczas salonu motoryzacyjnego Pekin Motor Show. Wyróżniający się m.in. zderzakami z serii Autobiography, 20-calowymi, czarnymi felgami Venom, siedzeniami z 18 elektrycznymi regulacjami i grillem przednim w kolorze Gloss Black, sprzedawany jest z wysokoprężnym, 3-litrowym silnikiem V6 o mocy 300 koni mechanicznych. By podkreślić wyjątkowość auta, w luksusowo wykończonej kabinie umieszczono liczne emblematy Jaguara oraz XJ50. Cena jubileuszowego modelu w Polsce wynosi 469 300 zł.