Tomcat

Tomcat to samochód, który zaskakuje swoim wyglądem i stylem jazdy w najcięższych warunkach. Jest to angielskie auto sportowe przeznaczone do rajdów terenowych wykonane w oparciu o podzespoły Land Rovera. Sylwetka łączy cechy aut marki Land Rover (atrapa chłodnicy, maska silnika, kształt kabiny) z futurystycznymi kształtami niektórych jej elementów.

Przednia cześć plastikowego nadwozia przypomina Land Rovera Defender, plastikowe dwuosobowe nadwozie kryje rurową konstrukcję ze zintegrowaną klatką bezpieczeństwa wszystko to oparte na ramie Land Rovera 100'' i wyposażone w widlasty ośmiocylindrowy silnik. Płaski nawiew umieszczony na dachu odpowiada za "przejęcie" powietrza, które uderza o szybę przednią, przyspieszenie jego pędu, a następnie skierowanie wprost na umieszczoną z tyłu pojazdu chłodnicę silnika zintegrowaną z chłodnicą oleju skrzyni biegów.

Biorąc pod uwagę ogrom wysiłku, jaki podczas rajdu wykonać musi układ napędowy samochodu, pod jego maską montowane są dodatkowe chłodnice oleju, silnika, a także skrzyni biegów. Auto otrzymało dużą liczbę dodatkowych nawiewów (umieszczonych ma jego błotnikach i masce), które odpowiadają za chłodzenie silnika i amortyzatorów. Dzięki korzystnemu stosunkowi mocy do masy, auto jest szybkie i nie grzęźnie w błocie jak choćby zwykły Land Rover We wnętrzu rządzi aluminium, z którego zostały laserowo wycięte płyty podłogowe, tunel, oraz panel sterowania.

Standartowo montowane są profesjonalne fotele kubełkowe oraz wielopunktowe pasy bezpieczeństwa, proste i funkcjonalne wnętrze nie wymaga od kierowcy czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków jazdy. Pod względem eksploatacyjnym plastikowe nadwozie jest optymalnym rozwiązaniem, które jest na tyle trwałe, że przy niewielkich kolizjach nie ulega uszkodzeniu, a jeżeli już uszkodzenie nastąpi naprawa jest prosta i nie droga.

Cechą charakterystyczną Tomcata jest "czystość gatunkowa" – wszystkie podzespoły pochodzą wyłącznie z aut marki Land Rover. Kluczową zaletą Tomcata jest szybkość i zwinność. Długość auta powoduje, że znakomicie prowadzi się przy szybkiej jeździe w zakrętach jak również zachowuje stabilność przy długich prostych.

Podstawowe zalety to:
Niski punkt ciężkości
Niska masa pojazdu (ok. 1600kg)
Bardzo długi skok zawieszenia
Niebywała dzielność offroadowa
Indywidualny charakter

Tomcat wygrał rajd Berlin-Wrocław 2005 nazywany europejskim Dakarem. Nasze Tomcaty uczestniczą w najbardziej prestiżowych rajdach samochodów terenowych na całym świecie (Rajd Dakar, Rajd Tuareg).

Firma Land Serwis produkuje je na podstawie licencji Tomcat Motosport.