Wyprawa Discovery: w 50 dni z Anglii do Chin!

Największa, współczesna wyprawa Land Rovera czyli podróż milionowego egzemplarza Discovery z Birmingham do Pekinu dotarła do celu idealnie na czas. Załoga przejechała prawie 15.000 kilometrów, by uczcić swój jubileusz oraz zebrać milion funtów na wsparcie działań Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Wyprawa zakończyła się 23 kwietnia po 50 dniach podróży przez Europę i Azję.

Wszystko rozpoczęło się 29 lutego w fabryce w Solihull w Wielkiej Brytanii. To właśnie tego dnia z linii produkcyjnej zjechał milionowy egzemplarz Land Rovera Discovery, a z Birmingham wyruszyła kilkunastoosobowa załoga w niezwykłą podróż do Chin. Wyprawa Discovery to wyjątkowa forma świętowania jubileuszowej produkcji oraz idealna forma na zaprezentowanie wszechstronnych możliwości samochodu. Celem podróży było zebranie miliona funtów brytyjskich, które zostaną przekazane Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC). Pieniądze będą wsparciem dla projektu związanego z dostępem do wody i zaplecza sanitarnego w Ugandzie. Zbiórka datków potrwa do końca maja.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Wyprawa Discovery dotarła na czas do celu i pojawiła się na salonie samochodowym w Chinach - jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków na świecie. Udowodniliśmy tym samym, że nasz model został zaprojektowany tak, by sprostać każdemu wyzwaniu” – powiedział John Edwards, Global Director Land Rover.

Oficjalne pożegnanie załogi przed wyruszeniem w 50-dniową podróż odbyło się na Targach Motoryzacyjnych w Genewie. Tym samym rozpoczął się pierwszy, europejski etap wyprawy. Załoga czterech Land Roverów Discovery przejechała Szwajcarię, Włochy, Austrię, następnie przez Węgry skierowała się w stronę Ukrainy. Po drodze przebyła kurs kontrolowanego wywoływania lawiny i próbowała swoich sił w jeździe po lodowcu.

Kolejny etap – wschodnioeuropejski objął Ukrainę i Rosję. Na wschodnich terenach załoga Wyprawy Discovery odwiedziła okolice Czarnobyla oraz bazę podwodnych łodzi atomowych w Bałakławie na Krymie. Rosja natomiast urzekła podróżników wielobarwnością i różnorodnością. Zwiedzili Kreml w Moskwie, prywatne muzeum radzieckich samochodów Michaiła Krasinetsa, fabrykę pierników, skorzystali także z tradycyjnej rosyjskiej sauny. Na rosyjskiej trasie Wyprawy Discovery znalazło się także miasto Wołgograd, w którym nadal widoczne są symbole poprzedniej epoki. Było to ostatnie miejsce przed wjazdem na teren Azji i poszczególnych „stanów”.

Etap azjatycki okazał się najtrudniejszą częścią zaplanowanej podróży. Pyliste drogi i stepy Kazachstanu oraz Uzbekistanu, problemy z przejściami granicznymi miedzy państwami, pustynne i wysokogórskie tereny były sprawdzianem dla samochodów i załogi. Mimo przeszkód podróż przez azjatyckie krainy zakończyła się bezproblemowo, za to z dużą ilością niezapomnianych wrażeń. Do nich należą przede wszystkim: wyschnięte okolice Jeziora Aralskiego, po którym zostały jedynie wraki statków, zwiedzanie perełek architektury na trasie Jedwabnego Szlaku w Chiwie, Bucharze i Samarkandzie, relaks w okolicach Parku Narodowego Ała Arcza i Rezerwatu Biosfery jeziora Issyk-Kuli w Kirgistanie, zbudowanie pod okiem nomadów z okolic Czołponata tradycyjnego namiotu – jurty.

Ostatni etap wyprawy czyli dojazd do Chin o już ostatnia prosta do celu. Na trasie do Pekinu Wyprawa Discovery spotkała się z przedstawicielami China Exploration & Research Society (CERS), organizacji partnerskiej Land Rovera, minęła Chiński Mur i w pyle z ostatnich kilkunastu kilometrów dotarła na plac Tian'anmen w stolicy Chin.

112 zaangażowanych osób, 50 ekscytujących dni, 78 odwiedzonych miast, prawie 15.000 przejechanych w sumie kilometrów, 17.500 zdjęć i ponad 80 godzin wideo to liczbowe podsumowanie Wyprawy Discovery. Po oficjalnym powitaniu na Pekin Motor Show i prezentacji swoich osiągów cała wyprawa wróci do British Motor Industry Heritage Trust (Heritage Museum at Gaydon) w Anglii.

Więcej informacji na temat podróży oraz programu charytatywnego można znaleźć na www.landrover.com/million.

Zobacz całą trasę milionowego Discovery.