Wyprawa Discovery: Z Uzbekistanu do Kazachstanu

Zakończył się kolejny etap wyprawy milionowego Land Rovera Discovery, prowadzący przez równiny Uzbekistanu i kazachskie pustynie. To najtrudniejsza część podróży, która zakończy się 23 kwietnia w stolicy Chin – Pekinie. Celem wyprawy jest zebranie miliona funtów na wsparcie projektu Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca dotyczącego uzdatniania wody w Ugandzie.

Kolejny tydzień zmagań na trasie z Birmingham do Pekinu zakończony. Wyprawa Discovery przemierzyła stepy Uzbekistanu i Kazachstanu, które okazały się najtrudniejszym etapem podróży. W pokonywaniu azjatyckich bezdroży chwilami towarzyszyły załodze wielbłądy – jeden z popularniejszych, lokalnych środków transportu. Zwierzęta te są bardzo dobrze przygotowane do poruszania się na długich, pylistych dystansach i potrafią osiągać prędkość nawet do 42 km/h.

Trasa przez Uzbekistan wiodła m.in. wokół wyschniętych obszarów Jeziora Aralskiego, przez miejscowych nazywanego Morzem Aralskim. Ten nietypowy krajobraz powstał w efekcie budowy sieci kanałów irygacyjnych przecinających pustynię Kara-kum, które spowodowały odcięcie nawet do 70% dopływu wody z okolicznych rzek. Woda wsiąkła w glebę użyźniając okoliczne pola bawełny, jednocześnie powodując regularny i bezpowrotny zanik jeziora. Pozostałością po czwartym co do wielkości morzu śródlądowym są obecnie zardzewiałe łodzie i statki na wyschniętym dnie.

Po off-roadowych przeprawach Wyprawa Discovery wjechała na utwardzone, asfaltowe drogi, kierując się ku najpiękniejszym miastom Uzbekistanu. Na początek odwiedziła kulturalny klejnot uzbeckiej pustyni czyli bogate zbiory sztuki współczesnej w Nukus. Kolejnym miastem na szlaku była Chiwa, miasto znane z orientalnej, starożytnej zabudowy: labiryntu bazarów, bogato zdobionych meczetów, wielkich murów obronnych i pałacu.

Następnie grupa Land Roverów wjechała na starożytny szlak łączący Europę i Bliski Wschód z orientalnym Dalekim Wschodem znany pod nazwą Jedwabnego i Korzennego Szlaku. Pierwszym miastem, do którego dotarła załoga Wyprawy Discovery, była Buchara czyli jeden z głównych i najstarszych ośrodków handlowych na szlaku. To także miasto posiadające jeden z najcenniejszych zespołów architektury islamskiej. Z tego historycznego miasta załoga Wyprawy wywiozła mieszankę lokalnych herbat, która ma zapewnić siłę i witalność do pokonania pozostałego dystansu do Pekinu.

Po Bucharze, Wyprawa Discovery dotarła do dwóch kolejnych urokliwych miast: Samarkandy i stolicy Uzbekistanu – Taszkentu. To punkt zwrotny na zaplanowanej trasie, bowiem krajobraz stał się dużo bardziej przyjazny, a drogi coraz lepiej przejezdne. Obywa dwa miasta to także perły architektury Uzbekistanu oraz wyjątkowe miejsca turystyczne. Samarkanda i jej stare miasto zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Taszkent to miasto handlowe i gwarne, jak na stolicę przystało. Po jego zakamarkach Wyprawę Discovery oprowadzał Karen Gafurdjanov – muzyk i lokalna gwiazda. Miłym akcentem była chwila wytchnienia w swojsko brzmiącej kawiarni Elvis.

Obecnie Wyprawa Discovery zbliża się do ostatniego etapu czyli granicy Kazachstanu i Chin, by 23 kwietnia zakończyć podróż w Pekinie, na międzynarodowych targach motoryzacyjnych.

Informacje o Wyprawie Discovery:
Wyprawa Discovery to 50-dniowa podróż przez 12 krajów Europy i Azji Środkowej, obejmująca 8.000 mil. Podróż zakończy się 23 kwietnia w stolicy Chin, podczas Beijing Auto Show. Tegoroczna wyprawa podąża śladami pierwszej ekspedycji z Wielkiej Brytanii na Daleki Wschód z 1955 roku, w ramach której zespół jadący Land Roverami Serii 1 dojechał do Singapuru.

Ekspedycja ma na celu zebranie miliona funtów, który zostanie przekazany Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC). Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie projektu związanego z dostępem do wody i zaplecza sanitarnego w Ugandzie.

Więcej informacji na temat podróży oraz programu charytatywnego można znaleźć na www.landrover.com/million
Śledź nas także na Facebooku www.facebook.com/landroverpolska