Zimowa ekipa nadchodzi z Sankt Petersburga - artykuł Luisa Wee

Słynąca z ostrych zim kraina Rosji, przez które skapitulowały dwie potężne armie - Francuzi w czasie Wojny Napoleońskiej a potem Niemcy podczas drugiej Wojny Światowej - jest miejscem bardzo srogim, nieprzyjaznym i surowym dla nieuważnych.W takich warunkach tylko tacy, którzy są przygotowani do ekstremalnych mrozów przetrwają i zwyciężą.

Tymczasem ludzie zimy spod znaku 4x4 z Sankt Petersburga, ok. 800 km. na północ od Moskwy, zostali wezwani do zadania - tym razem nie w szeregach armii, lecz w imię sportu off-road. Przyjadą na międzynarodowy rajd Rainforest Challenge (RFC), który odbędzie się od 7-go do 16-go grudnia w Johor, Malezja. Jadąc dwoma pojazdami - UAZ-em i Land Rover Defenderem - przybędą, aby nas "ochłodzić" swoimi umiejętnościami off-roadowymi. "Od czasu kiedy pierwsi nasi koledzy byli w 2001 r. w Malezjii (Vladimir Konodo), jesteśmy pod wrażeniem relacji w mediach oraz tym, co do nas dochodzi przez kontakty w Rosyjskiej Federacji Offroad. Marzyliśmy o tym od tego czasu." powiedział Yuri Ovchiminikov, dowodzący ekipy. "Ale w tym roku, czas na akcję!" Dodał: "Wysoka wilgotność w tropikach nas nie powstrzyma, nasza chęć przygody jest silniejsza." To są ludzie, którzy wybierają się na wyprawy w głąb nieprzyjaznej Syberii bez żadnych zahamowań. Ich trening na różnych imprezach w Rosji miał kulminację niedawno w Pucharze "Land Partisan Challenge", blisko rejonu jezior pod Sankt Petersburgiem, koło granicy z Finlandią. Tamtejsze mokradła pozwalają na idealny trening dla nadchodzącego błotnistego szaleństwa w Malezji. "Przygotowaliśmy w tym roku właściwie 6 ekip", rzekł Vladimir, "ale ze względu na czas po prostu nie jest to możliwe, więc w końcu zadecydowaliśmy, że pojadą dwie ekipy jako nasza reprezentacja. W przyszłym roku zaprosimy jeszcze Estończyków, którzy są tuż za naszą granicą." Padające deszcze jak i temperatura (5 st. C i niżej), nie osłabiają ich zapału do przejazdów treningowych i prób podczas tych coraz krótszych dni. Trzy wyciągarki UAZ (dwie elektryczne i jedna mechaniczna), zmodyfikowane przednie i tylne zawieszenia zostały poddane próbie ekstremalnej. Od teraz do godziny zero Yuri i jego drużyna, w której skład wchodzą Robert Sanakoev, Alexey Golubev i Vadim Bistrov będą mieli sporo do roboty.


Tuż przed tym, jak wyjadą od siebie na początku grudnia zima zawładnie krajem, znów przynosząc ze sobą mrozy i śniegi. W tym czasie ci twardzi i gotowi do boju "ludzie lodu" będą już lądować w Malezji, aby spotkać się z wszystkimi w duchu przygody. Możesz zobaczyć ich od 3-go grudnia w Kuala Lumpur, w Mi Casa All Suite Hotel, zanim wyjadą do Johor Bahru 6-go grudnia. Luis J.A.Wee

Tłumaczenie: Karol White
Korekta: Piotr Kowal International RFC Secretariat.
Motorsports Adventure Sdn Bhd,
10-1 Sheraton Imperial Kuala Lumpur,
Jalan Sultan Ismail,
50250 Kuala Lumpur, Malaysia.
Tel: 603 - 2691 3322 Fax 603 - 2692 7766
Email: jawee@pc.jaring.my, info@rainforest-challenge.com
Website: www.rainforest-challenge.com