search search

SKLEP ONLINE

Active Road Noise Cancellation – w świecie ciszy

Hałas panujący w kabinie auta to jedna z przyczyn rosnącego w trakcie podróży zmęczenia kierowców, które – jak wykazują badania – zmniejsza szybkość ich reakcji o 16,72 procent (w porównaniu do osób w pełni wypoczętych). By temu przeciwdziałać, w najnowszych modelach firmy Jaguar Land Rover stosowany jest system Active Road Noise Cancellation, którego zadaniem jest wyciszenie dźwięków docierających do uszu osób jadących autem.

 

velar on road 1

 

Nowa technologia została już użyta w Jaguarze F-PACE, Jaguarze XF oraz Range Roverze Velar i według pomiarów pozwoliła obniżyć uderzenia hałasu o 10 dB, a sam dźwięk dochodzący z zewnątrz o 3-4 dB.

 

jaguar f pace on road 3

 

Na czym polega innowacja? Przy każdym z kół pojazdu umieszczone są sensory monitorujące wibracje powstające podczas jazdy po nierównej drodze i obliczające amplitudę powstającego dźwięku, by następnie wygenerować przez głośniki systemu Meridian falę dźwiękową o przeciwnej fazie, która kompensuje hałas. Układ reaguje błyskawicznie, dzięki czemu tłumi odgłos dziur czy chropowatej nawierzchni. Pod uwagę bierze nawet liczbę podróżujących aktualnie samochodem pasażerów, dostosowując do nich poziom natężenia dźwięku oraz kierunek jego emisji. Spektakularny efekt daje zwłaszcza użycie go w pojazdach z napędem hybrydowym – Jaguarze F-PACE oraz Range Roverze Velar w wersji P400e.

 

jaguar land rover

 

System Active Road Noise Cancellation to jedna ze składowych programu firmy Jaguar Land Rover – Destination Zero, czyli zero emisji, zero wypadków i zero korków. Odcięty od zewnętrznego hałasu kierowca jest mniej zmęczony i jeździ bezpieczniej w trakcie dalekich podróży, a po osiągnięciu celu jest bardziej wypoczęty.

Jak do nas trafić?