search search

SKLEP ONLINE

Land Rover: Zmiany w nazewnictwie i inwestycje w elektromobilność

IMG 0030

Jaguar Land Rover (JLR) ogłosił kontrowersyjne zmiany w nazewnictwie swoich modeli oraz inwestycję 15 miliardów funtów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Słynna marka Land Rover, używana od 1948 roku, zostanie odsunięta na dalszy plan. Modele 4X4, takie jak Range Rover, Defender i Discovery, będą sprzedawane jako samodzielne nazwy, bez 75-letniego logo Land Rover. Zamiast tego, Land Rover będzie używany jako tzw. "Trust Mark".

Logo Land Rover w postaci zielonej elipsy będzie nadal obecne na grillu, jednak nie będzie się już pojawiać na frontach salonów dealerskich. W przyszłości firma będzie oficjalnie znana jako JLR.

Oprócz zmian w nazewnictwie, JLR planuje inwestycję 15 miliardów funtów w rozwój technologii autonomicznych, sztucznej inteligencji, cyfrowych oraz infrastruktury przemysłowej i programów samochodowych. Jaguar zamierza stać się producentem samochodów premium z napędem elektrycznym do 2025 roku, a zakład Halewood w Merseyside zostanie przekształcony w fabrykę produkującą wyłącznie pojazdy elektryczne.

W przyszłości zamierza się również wprowadzić elektryczne wersje Range Rovera, których produkcja rozpocznie się w 2025 roku. Fabryka w Castle Bromwich w Birmingham będzie dostarczać elementy karoserii dla pojazdów elektrycznych, ale jej dalsza przyszłość jest niepewna.

JLR dąży do pełnej elektryfikacji swojej oferty i zamierza stać się w pełni elektrycznym producentem samochodów luksusowych do 2030 roku. Wprowadzane zmiany wymagają przekształcenia zakładów produkcyjnych oraz przeszkolenia pracowników na nowe, związane z elektromobilnością stanowiska.

JLR zamierza również zainwestować w rozwój nowoczesnych technologii. Jednym z kluczowych elementów strategii inwestycyjnej jest elektromobilność, co oznacza opracowywanie nowych technologii napędów elektrycznych, baterii oraz ładowania.

Centrum Produkcyjne Silników w Wolverhampton zostanie przemianowane na "Centrum Produkcyjne Napędów Elektrycznych". To kolejny krok na drodze do zwiększenia udziału pojazdów elektrycznych w ofercie firmy. JLR planuje również wprowadzenie na rynek nowej architektury SUV-ów średniej wielkości z napędem elektrycznym.

W ramach strategii "Reimagine" firma rozważa także rozwój technologii autonomicznych oraz sztucznej inteligencji. Dążenie do stworzenia pojazdów o wysokim poziomie autonomii może przyciągnąć klientów poszukujących nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie samochodów.

Inwestycja w cyfrowe technologie i połączenie z Internetem może przynieść dodatkowe korzyści dla klientów i producenta. JLR może wprowadzać usługi oparte na danych, takie jak zdalne aktualizacje oprogramowania, monitorowanie stanu pojazdu czy usługi oparte na lokalizacji.

Wprowadzenie zmian w nazewnictwie, przekształcanie zakładów produkcyjnych oraz inwestycje w nowe technologie wiążą się z wyzwaniami. Nie można wykluczyć wpływu tych zmian na zatrudnienie w firmie. Chociaż JLR planuje przeszkolenie pracowników w zakresie elektromobilności, nie można wykluczyć zmian w zatrudnieniu.

Dodatkowo, wprowadzenie zmian w nazewnictwie modeli i odsunięcie marki Land Rover na dalszy plan może być kontrowersyjne dla wielu klientów i miłośników marki. Czas pokaże, jak te zmiany wpłyną na postrzeganie marki oraz sprzedaż pojazdów.

X-DREAM.pl